Jak tworzyć linki zewnętrzne?

Linkowanie zewnętrzne (external linking) to zdobywanie odnośników z innych serwisów. Mogą one prowadzić do strony głównej lub do podstrony, którą chcemy umieścić wysoko na liście wyników wyszukiwania. Jest to bardzo ważny czynnik rankingowy, bo algorytm Google uznaje, że strony, do których prowadzi wiele linków z innych serwisów mają większą wartość.

Od czasu wprowadzenia przez Google algorytmu Pingwin (2012) liczy się jednak nie liczba zdobytych linków, ale przede wszystkim ich jakość. Nie ma więc sensu zdobywanie sporej liczby linków zewnętrznych z serwisów, które nie są godne zaufania. Lepiej skupić się na odnośnikach z witryn o dużej wartości, które mają swoich stałych użytkowników.

 

Jak umieszczać linki zewnętrzne?

W linkowaniu zewnętrznym chodzi o jakość zdobytych odnośników. Przyjrzyjmy się zatem, gdzie i w jaki sposób warto je zdobywać.

  • Linki z katalogów

Co prawda znaczenie linków z katalogów systematycznie spada, ale nadal warto zdobyć 2-3 linki z tych, które są wartościowe, np. z katalogu stron Onetu oraz z katalogów branżowych. Nie ma jednak sensu poświęcanie czasu i pieniędzy na zdobywanie linków ze 100 katalogów wątpliwej jakości. Takie działanie może bowiem serwisowi bardziej zaszkodzić niż pomóc.

  • Linki ze stron powiązanych tematycznie

Google coraz lepiej rozpoznaje kontekst i dlatego warto zdobywać odnośniki z serwisów, które są powiązane tematycznie z linkowaną stroną. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze fakt, że im bardziej znany i ceniony będzie to w danej branży serwis, tym większą wartość będzie miał zdobyty odnośnik. Serwis linkujący przekazuje bowiem część swojej mocy serwisowi, do którego linkuje (pod warunkiem, że umieszczony w takiej witrynie odnośnik ma atrybut dofollow).

  • Linki z profili społecznościowych

Linki zamieszczanie na profilach społecznościowych zazwyczaj odznaczają się atrybutem nofollow. Niemniej aktywność na nich oraz zamieszczanie tam odnośników do wartościowych treści na Twojej stronie wpłynie na zwiększenie wiarygodności marki. Warto więc stworzyć profile firmowe oraz regularnie je prowadzić. Użytkownicy je obserwujący zauważą link i będą mieli możliwość kliknięcia w niego.

  • Dziel się wiedzą

Stworzenie infografiki zawierającej interesujące, branżowe dane czy opracowanie e-booka wyjaśniającego określone zagadnienie sprawi, że osoby zainteresowane tymi materiałami będą udostępniać je na swoich stronach internetowych, a Ty zyskasz linki do Twojej witryny.

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przygotowując linki zewnętrzne, warto zwrócić uwagę na anchor text, czyli tekst, który widzimy, patrząc na link. Wpisywanie w tym miejscu słów: kliknij tutaj lub zobacz tutaj nie ma sensu, bo powinno tam znaleźć się słowo kluczowe, na które strona ma być pozycjonowana. Ważne, żeby używać kilku różnych anchor tekstów i w ten sposób różnicować ruch z linków.

 

Jakie są korzyści właściwego linkowania zewnętrznego?

Pierwszą i główną korzyścią z linkowania zewnętrznego jest poprawa pozycji strony na liście wyników wyszukiwania. Im więcej wartościowych odnośników, tym lepiej. Ale po raz kolejny warto podkreślić, że liczy się ich jakość, a nie ilość. Z tego właśnie względu, masowe kupowanie linków z katalogów czy też z innych stron, które zostały przygotowane jedynie po to, żeby tworzyć tzw. zaplecze pozycjonerskie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, a strona, zamiast osiągnąć wysoką pozycję, zostanie ukarana.

 

Podsumowanie

Link building, zarówno ten wewnętrzny (polecamy: https://www.semstorm.com/blog/linki-wewnetrzne-dlaczego-warto-o-nie-zadbac), jak i zewnętrzny, ma na celu osiągnięcie wyższych pozycji w Google. Wykonując działania związane z pozyskiwaniem odnośników zewnętrznych, trzeba pamiętać, że jeden link ze strony o bardzo dużej wartości będzie miał większy wpływ na pozycję witryny niż 10 linków ze stron, które nie są powiązane z daną branżą i/lub nie mają widocznej wartości.

Prowadząc prace pozycjonerskie, nie można także zapomnieć o tworzeniu wewnętrznych powiązań na stronie, które często są niestety pomijane. Dzięki temu nie tylko ułatwimy odwiedzającym poruszanie się po stronie i będziemy mogli zrealizować założone cele biznesowe, ale również stworzymy hierarchię treści i wskażemy robotom Google, która podstrona jest najważniejsza, i na którą chcemy kierować ruch z wyszukiwarki.

Autor

Katarzyna Palka's picture

Katarzyna Palka

Junior Marketing Specialist w SEMSTORM International Sp. z o.o, gdzie odpowiada za realizację działań z zakresu content marketingu. Posiada kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu, redagowaniu i korekcie treści zarówno tych informacyjnych, jak i marketingowych.

Przeczytaj także

Komentarze