Google Analytics: Jak otagować działania marketingowe?

Użytkownicy trafiają na Twoją stronę z różnych źródeł – z sieci społecznościowych, reklam, czy po prostu z wyszukiwarki. Tagowanie działań marketingowych pozwala zidentyfikować źródła tego ruchu (dowiedzieć się, z której kampanii użytkownik przechodzi na witrynę). Po wdrożeniu odpowiedniej struktury tagowania linków można szczegółowo przeanalizować klikalność oraz skuteczność prowadzonych kampanii.


Co to jest tagowanie i czemu służy

Tagowanie to dodawanie do adresu URL określonych parametrów, identyfikujących źródło ruchu. 

Przykładowo, link z parametrami URL, w przypadku wysyłki newslettera może wyglądać tak:

https://www.semstorm.com/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_term=newsletter&utm_campaign=blog

Poprawne otagowanie linków pozwala Google Analytics uzyskać informację, z jakiej kampanii użytkownik przechodzi na Twoją stronę. Jest również przydatne, jeśli chcemy odróżnić kliknięcia w płatne i bezpłatne linki, banery i inne kampanie.

Analiza uzyskanych informacji pozwoli ocenić, które działania marketingowe przynoszą największą konwersję, a które najmniejszą, co z kolei pozwoli na ich optymalizację.

 

Jakie parametry masz do dyspozycji

Kampanie tagować można przy użyciu 5 parametrów UTM:

  • utm_source – określającego źródło kampanii/ruchu na Twojej stronie (wyszukiwarka – np. Google, nazwa biuletynu – np. newsletter, czy witryna odsyłająca – np.  pl.semstorm.com/blog);
  • utm_medium – określającego medium kampanii, czyli tego, w co kliknął użytkownik, aby przejść ze źródła (source) na Twoją stronę; mogą to być baner, cpc, facebook, e-mail itd.;
  • utm_campaign – określającego nazwę kampanii, slogan, kod promocyjny;
  • utm_term – identyfikującego płatne słowa kluczowe;
  • utm_content – rozróżniającego treści lub linki z tej samej reklamy (np. w przypadku dwóch wersji banerów).

Każdy parametr musi być powiązany z przypisaną mu przez Ciebie wartością, identyfikującą kampanię. Co ważne, podczas tagowania nie musisz zawierać wszystkich parametrów. Google wymaga tylko określenia utm_source, utm_medium, utm_campaign.

 

Jak dodawać parametry

Parametry do wybranego adresu URL możesz dodawać ręcznie bądź przy pomocy jednego z kreatorów adresów URL na danych platformach:

 

kreator_adresow_url.png

Formularz kreatora adresów URL dla witryn. Źródło: https://support.google.com/analytics/answer/1033867?hl=pl

 

Pola oznaczone gwiazdką w każdym z kreatorów to te, które musisz wypełnić, by wygenerować adres URL. Możesz zatem pominąć jedynie hasło kampanii oraz treść kampanii.

Decydując się na samodzielną konfigurację, pamiętaj o tym, by parametry oddzielić od adresu URL znakiem zapytania. Jeśli jednak w adresie znajduje się już jakiś znak zapytania, „nie dubluj go”. Wówczas pomiędzy adresem a parametrami wstaw znak „&”. Powinien on również oddzielać każdą parę parametr-wartość.

Pomiędzy parametrem i przypisaną mu wartością musi się natomiast znaleźć znak równości.

Ważne jest również, by podczas tagowania linków ujednolicić ich zapis – wielkość liter w przypadku tagowania ma znaczenie i „email” to nie to samo, co „Email”.

Dla przykładu, adres URL z występującym wcześniej znakiem zapytania:

https://app.semstorm.com/dashboard/2124/0/wp.pl?we=&url=&utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_term=newsletter&utm_campaign=blog

I adres URL, w którym znak zapytania należało dopiero wstawić:

https://user.semstorm.com/lp/swieta_register?utm_source=siec-emailingowa&utm_medium=e-mail&utm_campaign=swieta-2015

 

Gdzie szukać informacji o ruchu z kampanii marketingowych

Ruch z otagowanych kampanii znajdziesz na swoim koncie Google Analytics. Po zalogowaniu się, przejdź do zakładki Pozyskiwanie, a następnie Kampanie i Wszystkie kampanie

 

pozyskiwanie.png

Widok po zalogowaniu się na swoje konto Google Analytics.

 

Pod wykresem znajdziesz również zakładki, które umożliwią Ci wyświetlenie dokładnego źródła ruchu. Do dyspozycji masz zakładki ŹródłoMediumŹródło/Medium i Inne.

 

kampanie.png

Widok po zalogowaniu się na swoje konto Google Analytics.

Podsumowanie

Darmowe narzędzie, jakim jest Google Analytics, umożliwia monitorowanie kampanii marketingowych zarówno w czasie ich trwania, jak po ich zakończeniu. Dzięki informacjom w Google Analytics można na bieżąco wyciągać wnioski dotyczące optymalizacji serwisu i określonych działań marketingowych. Śledzenie rezultatów prowadzonych kampanii powinno być codziennością w pracy każdego marketera.

Autor

Katarzyna Palka's picture

Katarzyna Palka

Junior Marketing Specialist w SEMSTORM International Sp. z o.o, gdzie odpowiada za realizację działań z zakresu content marketingu. Posiada kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu, redagowaniu i korekcie treści zarówno tych informacyjnych, jak i marketingowych.

Przeczytaj także

Komentarze