Chcąc zdobyć informacje na temat tego, co robią użytkownicy na danej stronie, które artykuły są najbardziej klikalne, a które cieszą się najmniejszą popularnością, oraz kiedy odbiorca staje się klientem, nie można obyć się bez Google Analytics. Jednak by uzyskać dostęp do wszystkich danych, najpierw trzeba założyć konto, przeprowadzić jego konfigurację i umieścić kod śledzenia w źródle witryny.
Czym jest Google Analytics
Google Analytics to darmowy program Google, stanowiący jedno z podstawowych narzędzi w analizie ruchu na stronach internetowych. Po skonfigurowaniu konta administrator portalu uzyskuje dostęp do wszystkich informacji dotyczących serwisu – o źródłach odwiedzin oraz o zachowaniu użytkowników.
Dane te pozwalają ocenić, które kanały są najbardziej opłacalne oraz czy oferta jest skonstruowana w atrakcyjny dla klienta sposób. Następnie można przejść do optymalizacji swojego serwisu, oferty oraz zwiększenia skuteczności działań.
Google Analytics można również połączyć z Google AdWords, by otrzymywać informacje dotyczące kampanii reklamowych czy słów kluczowych.
Dzięki Google Analytics możesz m.in.:
- dowiedzieć się, ilu użytkowników odwiedza Twoją stronę,
- w jaki sposób dowiedzieli się o niej/jak do Ciebie dotarli,
- ile czasu użytkownicy spędzają na witrynie,
- śledzić sprzedaż i konwersję,
- monitorować skuteczność kampanii reklamowych oraz słów kluczowych,
- uzyskać wiele przydatnych raportów dot. treści, urządzeń mobilnych, konwersji, reklam czy danych społecznościowych.
Zakładanie i konfiguracja konta Google Analytics
Aby skorzystać z Google Analytics, należy zalogować się na swoje konto Google bądź po prostu je założyć za pośrednictwem http://www.google.pl/analytics/.
Źródło: http://www.google.pl/analytics/
Zalogowanie się do konta Google przeniesie Cię na poniższą podstronę.
Źródło: http://bit.ly/1pX1eg1
Kliknięcie w pole „Rejestracja” spowoduje natomiast przeniesienie na stronę zakładania nowego konta Google Analytics. Na początku musisz wybrać, czy chcesz śledzić witrynę czy aplikację mobilną.
Widok po zarejestrowaniu się na swoje konto Google.
Po zaznaczeniu, czy interesują Cię działania w obrębie witryny czy aplikacji mobilnej, uzupełnij pola z nazwą konta (możesz nazwać je dowolnie), nazwą strony internetowej (również dowolnie) oraz podaj adres URL witryny. Zaznacz również branżę oraz strefę czasową. Następnie kliknij pole „Pobierz identyfikator śledzenia”.
Widok po zarejestrowaniu się na swoje konto Google.
Po kliknięciu zostaniesz poproszony o akceptację warunków korzystania z Google Analytics. Wyrażenie zgody jest jednoznaczne z założeniem konta.
Uzyskanie kodu śledzenia
By uzyskać kod śledzenia, zaloguj się na swoje konto Google Analytics i skorzystaj z zakładki „Administracja”.
Widok po zalogowaniu się na swoje konto Google Analytics.
Twoim zadaniem jest teraz skopiowanie kodu, który znajduje się pod nagłówkiem „Śledzenie witryny”. Wszystko, co znajduje się w tym miejscu, to Twój kod śledzenia – rozpoczyna się <script> i kończy </script>.
Przykładowy kod śledzenia witryny.
Wstawianie kodu do swojej witryny
To ostatni etap połączenia Twojej strony internetowej z Google Analytics. Skopiowany w całości kod musisz teraz tylko wkleić bezpośrednio przed zamykającym tagiem </head> każdej podstrony witryny, zapisać zmiany i obserwować zachowania użytkowników.
Kod śledzenia w przypadku każdej domeny jest indywidualny.
Podsumowanie
Google Analytics jest jednym z wielu narzędzi, które pomogą Ci zoptymalizować działania na swojej stronie, ale na pewno niezbędnym. Dzięki niemu dowiesz się, jakie podstrony najbardziej angażują użytkowników, jak zmienia się współczynnik odrzuceń, czy w którym momencie klienci dokonują zakupu. Monitorowanie tych i wielu innych danych pomoże Ci rozwinąć swój biznes i udoskonalać ofertę.
Komentarze