Co to jest PPC?

PPC (z ang. Pay Per Click) to kampanie bannerów lub płatnych linków, wyświetlanych na czołowych miejscach w wynikach wyszukiwania na określone frazy. Z uwagi na dużą elastyczność tej formy reklamy oraz korzystny model rozliczania za nią, jest często wybieraną formą promocji stron internetowych. Zleceniodawca zobowiązany jest bowiem do zapłacenia za nią dopiero w momencie, kiedy użytkownik kliknie w link sponsorowany, nie zaś za jego wyświetlenie.

Najpopularniejszym w Polsce systemem reklam PPC jest Google AdWords. Koszt kliknięcia w odnośnik zależy od kilku czynników, m.in. od ceny maksymalnej, poziomu konkurencji oraz jakości Twojej promocji. Budżet na kampanię określasz sam, podobnie jak czas pojawiania się Twoich reklam.

 

Gdzie znajdują się reklamy PPC?

Do początku roku 2016 linki sponsorowane AdWords pojawiały się po prawej stronie wyszukiwań w Google w postaci boksów sponsorowanych oraz nad wynikami naturalnymi.

Struktura ta umożliwiała pojawienie się maksymalnie 11 reklam, z czego 3 stanowiły komunikaty marketingowe nad wynikami organicznymi, a reszta pojawiała się po prawej stronie bądź pod podpowiedziami wyszukiwarki.

Po zmianach wprowadzonych przez Google, działania promocyjne w ramach kampanii AdWords emitowane są już tylko nad i pod wynikami organicznymi. Modyfikacje te objęły również liczbę reklam pojawiających się na stronie – została zmniejszona z 11 do 7.

 

posciel3.png

 

Dzięki takiej przebudowie użytkownicy będą widzieć więcej reklam nad wynikami organicznymi.  Reklamodawcy zyskują natomiast szansę na dotarcie do użytkowników reklamami precyzyjnie dopasowanymi do ich zapytań i potrzeb. Zaprezentowany powyżej sposób rozmieszczenia linków sponsorowanych ma być również wygodniejszy dla użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych.

Niezmieniony natomiast zostanie blok z Zakupami Google, który dzięki likwidacji boksów z reklamami tekstowymi zostanie bardziej uwidoczniony.

 

pla_0.png

 

Zmiany wprowadzone przez Google powodują, że reklamy AdWords będą otwierały i zamykały listę wyników. Czas pokaże, czy modyfikacje te wpłyną na wzrost stawek CPC (z ang. Cost Per Click).

 

Zalety kampanii PPC:

  • szybkie rezultaty – dobrze przygotowana i opracowana pod kątem doboru słów kluczowych reklama sprawi, że więcej osób się nią zainteresuje i przejdzie na Twoją stronę;
  • płatność za efekt – płacisz nie za wyświetlenie Twojej reklamy, a za kliknięcie w nią użytkownika;
  • możliwość precyzyjnego określenia grupy docelowej dzięki wykorzystaniu fraz odpowiadających na potrzeby internautów; w analizie słów możesz wspomóc się narzędziem SEMSTORM;
  • mierzalność efektów – możliwa od razu po uruchomieniu kampanii;
  • wysoki poziom elastyczności – w dowolnym momencie możesz modelować frazy kluczowe oraz modyfikować wysokość cen za kliknięcie;
  • kontrola budżetu – na kampanię PPC wydasz tylko tyle, ile określisz na etapie jej planowania.

 

Wady:

  • krótkotrwałość działań - zajmowanie wysokich pozycji w płatnych wynikach wyszukiwania jest ograniczone przez czas i budżet przeznaczony na kampanię;
  • większe koszty niż w przypadku SEO – działania SEO, jeśli nie zdecydujesz się na przekazanie ich agencji, wiążą się ze znacznie mniejszymi wydatkami bądź nawet „zerowymi”;
  • możliwość „wyklikania” Twojej reklamy przez konkurencję;
  • codzienna kontrola działań – by kampania PPC przyniosła zamierzony efekt, musisz ją stale monitorować i reagować na zmiany, co wymaga nakładu czasu i pracy.

 

Podsumowanie

Kampanie PPC odznaczają się szybkością, możliwością monitorowania na bieżąco ich efektów oraz dużą elastycznością. Są jednak krótkotrwałe i wiążą się z większymi kosztami.

Jeśli jesteś właścicielem początkującego biznesu, możesz zastanowić się nad wyborem najtańszych fraz i najprostszych form kampanii. Warto również rozważyć opcję płatnych boksów na portalach społecznościowych, których możliwości rosną z dnia na dzień.

Zanim jednak zdecydujesz się na realizację kampanii PPC, zapoznaj się z błędami, których warto unikać podczas przeprowadzania płatnych działań promocyjnych: https://www.semstorm.com/blog/6-wskazowek-jak-nie-prowadzic-kampanii-ppc.

Autor

Katarzyna Palka's picture

Katarzyna Palka

Junior Marketing Specialist w SEMSTORM International Sp. z o.o, gdzie odpowiada za realizację działań z zakresu content marketingu. Posiada kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu, redagowaniu i korekcie treści zarówno tych informacyjnych, jak i marketingowych.

Przeczytaj także

Komentarze