4 sposoby na sprawdzenie, czy docierasz do odpowiednich użytkowników

Pozyskanie ruchu na stronę to tylko pierwszy krok do sukcesu. Zwiększenie zaangażowania użytkowników, zbudowanie lojalności i sprzedanie im produktu lub usługi to kolejne etapy, w dodatku znacznie ważniejsze. Jak sprawdzić, czy dzięki obranej strategii zbliżasz się do realizacji tych kluczowych celów? Przedstawiamy 4 proste kroki, które pomogą odpowiedzieć na to pytanie.


Czy w Google Analytics analizujesz sprzedaż / masz ustawione cele?

Bez odpowiednio skonfigurowanego systemu statystycznego działasz na oślep. Bardzo istotne jest poprawne ustawienie celów, aby można było przejść do dalszej analizy.

Rodzaj celu zależy od tego jaki masz biznes. Jeśli prowadzisz sklep internetowy z pewnością warto włączyć pomiar sprzedaży (https://support.google.com/analytics/answer/1009612?hl=pl). Twoi klienci kontaktują się przez formularz na stronie? Celem będzie pozostawienie informacji kontaktowych. Nawet strony z treścią typowo informacyjną powinny badać zaangażowanie użytkowników, np. poprzez analizę zapisów do newslettera.

 

Czy użytkownicy znajdują odpowiednie informacje?

Zwróć uwagę na współczynnik odrzuceń (bounce rate). Mówi on o odsetku tych internautów, którzy weszli na Twoją stronę i nie wykonując żadnej akcji od razu z niej wyszli.

Współczynnik odrzuceń dla całej witryny jest jednak niewiele mówiącym wskaźnikiem. O wiele lepiej analizować go w kontekście poszczególnych źródeł ruchu (np. ruchu bezpłatnego z wyszukiwarek) za pomocą domyślnych segmentów.

 

doartykulu01.png

Wybór odpowiedniego segmentu

 

Jeśli obserwujesz wysoki współczynnik odrzuceń prawdopodobnie nie udało Ci się zainteresować użytkownika. Być może poszukiwał on innych informacji, ma problemy z nawigacją lub strona wczytywała się zbyt długo.

Należy tutaj pamiętać, że innymi prawami żądzą się strony docelowe kampanii (które przeważnie pozwalają wykonać tylko jedną, pożądaną akcję) oraz blogi i artykuły eksperckie (użytkownik wchodzi, dostaje interesującą go odpowiedź, jest usatysfakcjonowany i wychodzi).

 

Czy do mojej witryny prowadzą odpowiednie słowa kluczowe?

Google znaczną część słów kluczowych ukrywa pod terminem (not provided), więc odpowiedź na to pytanie jest utrudniona.

 

doartykulu02.png

 

Na szczęście takie informacje można pozyskać z SEMSTORM. Dla ułatwienia możesz zbadać pozycje od 1 do 10, bo takie przyciągają najwięcej ruchu.

 

doartykulu03.png

Wyniki naturalne -> słowa kluczowe -> słowa TOP10

 

Dodatkowo system umożliwia analizę słów z potencjałem - czyli takich, które znajdują się poza pierwszą stroną wyników wyszukiwania, są stosunkowo łatwe w pozycjonowaniu, a przy tym wszystkim są często wyszukiwane przez polskich internautów. Wykorzystanie takich fraz w procesie pozycjonowania może spowodować zwiększenie liczby użytkowników odwiedzających Twoją stronę.

 

doartykulu04.png

Wyniki naturalne -> słowa kluczowe -> słowa z potencjałem, niska konkurencyjność, słowa często wyszukiwane

 

Jeśli na liście znajdziesz słowa nie odzwierciedlające tematyki Twojej witryny warto przyjrzeć się publikowanym treściom i opisom. Możliwe jest, że teksty są zbyt ogólne lub używane sformułowania niejednoznaczne. Większe dopasowanie ich do grupy docelowej jest istotne do pozyskania najbardziej wartościowych użytkowników.

 

Zbadaj ścieżkę prowadzącą do celu

Może się zdarzyć, że zarówno współczynnik odrzuceń jak i słowa kluczowe są odpowiednie, a mimo tego internauci nie podejmują istotnych akcji. W takim przypadku konieczne jest bliższe przyjrzenie się drodze, jaką użytkownik musi pokonać. Jeśli jest ona dla niego zbyt trudna - prawdopodobnie nie dojdzie do jej końca i nie podejmie kolejnej próby np. zakupu na Twojej stronie.

 

Podsumowanie

Na sam koniec dodajmy, że zarówno potrzeby użytkowników (a więc i wyszukiwane hasła) jak i ich preferencje mogą się zmieniać. Z tego względu sprawdzanie jak zachowują się internauci oraz weryfikacja czy podejmują odpowiednie akcje jest procesem ciągłym. Jeśli jednak zależy nam na jak najlepszych rezultatach naszych działań, warto poświęcić nieco czasu na analizę zachowania użytkowników.

Autor

Anna Garwolińska's picture

Anna Garwolińska

Absolwentka fotografii PWSFTViT oraz studiów podyplomowych SGH na wydziale Public Relations i strategicznego komunikowania w firmach. Od lat związana z mediami, od 2013 roku zajmuje się marketingiem i PR firmy SEMSTORM.

Przeczytaj także

Komentarze