3 powody, dla których w pozycjonowaniu warto uwzględnić długi ogon

Jeśli miałeś już styczność z tematyką SEO (bądź ze statystyką) na pewno spotkałeś się z pojęciem długiego ogona. Jaki jest sens w skupianiu swoich działań na tego typu frazach i jakie mogą przynieść one korzyści? Przedstawiamy trzy powody, dla których warto je uwzględnić w procesach pozycjonowania.


Co to jest długi ogon?

Podzielmy frazy, dzięki którym internauci docierają na Twoją stronę na dwie grupy:

  • te, które przyciągają do Ciebie najwięcej ruchu,
  • mniej popularne, z których każda generuje niewiele wejść.

Decydując się na pozycjonowanie być może wybrałeś sobie kilkanaście lub kilkadziesiąt słów kluczowych, które najlepiej opisują Twoją działalność lub sprzedawane produkty. To zazwyczaj są ogólne słowa kluczowe, składające się jednego, dwóch lub trzech wyrazów. Frazy długoogonowe to te mniej popularne, jednak jest ich znacznie więcej i sumarycznie generują dla Twojej strony 70-80% ruchu i większość konwersji. Ze względu na ich liczbę, może wydawać się, że pozycjonowanie każdej jednej to stracony czas. Dlatego chcemy przekazać 3 istotne powody, dlaczego warto zadbać również o długi ogon.

 

Długi ogon lepiej sprzedaje

Wyjaśnienie jest bardzo proste – internauci używają ogólnych słów kluczowych żeby zasięgnąć informacji o produkcie znacznie częściej, niż aby go finalnie kupić.

Jak myślisz, kto jest bardziej skłonny do zakupu? Osoba wpisująca „żelazko” lub „żelazko philips”, czy internauta wyszukujący „philips gc 4870/02 azur”? Ten drugi przynajmniej wie, czego szuka, więc już odrobił swoją informacyjną lekcję. Zazwyczaj jest on też zdecydowanie bardziej chętny na dokonanie zakupu tego żelazka niż jego kolega szukający po prostu „żelazka”.

 

Frazy z długiego ogona prościej wypozycjonować

Prześledźmy poprzedni przykład.

art1.jpg

 

art2.jpg

 

Już po samej liczbie wyników możemy stwierdzić, że nasze słowo z długiego ogona będzie prostsze do wypozycjonowania. Tak też jest w rzeczywistości w przeważającej większości przypadków. Tego typu fraza nie wymaga wielu linków prowadzących do Twojej strony czy innych, kosztownych działań. Zazwyczaj wystarczy dobrze zoptymalizowana strona, poprawne linkowanie wewnętrzne, unikalny opis, być może jakiś tekst porównawczy.

 

Spadek pozycji nie jest tak odczuwalny

Jeśli koncentrujesz się na kilkunastu głównych frazach już spadek pozycji jednej z nich może być bolesny. Gdy notujesz stratę pozycji dla kilku – jest to bardzo odczuwalne, a w drastycznych przypadkach (w ogóle nie zadbałeś o ruch długoogonowy i masz bardzo mało unikalnej treści) zabójcze dla Twojego biznesu.

Nie przejmuj się, jeśli konkurencja przegoni Cię dla jednej, pięciu czy nawet dziesięciu fraz długoogonowych. Pamiętaj, że powinieneś być widoczny na znacznie więcej takich słów, więc mimo takiej straty Twój biznes powinien pozostać stabilny.

 

Co dalej?

Mimo że doceniamy długi ogon, jesteśmy też zwolennikami idei złotego środka. Najlepiej pozycjonować się zarówno na kilka głównych fraz oraz na te mniej popularne jednocześnie. Dzięki temu, bardziej ogólne i popularne słowa budują Twoją rozpoznawalność i prestiż w internecie nawet, jeśli są mniej efektywne. Zapoznają internautów z Twoją ofertą i pozwalają dotrzeć do szerszej liczby odbiorców.

Nieco inaczej w przypadku długiego ogona wygląda również analiza skuteczności. Ze względu na mnogość słów kluczowych warto przejść od analizy pojedynczych słów kluczowych do zagregowanych informacji. Jak to zrobić przeczytacie we wpisie dotyczącym grup słów kluczowych.

Autor

Milena Majchrzak's picture

Milena Majchrzak

Analizą dużych ilości informacji zajmuje się od 2010 roku, gdy pracowała jako jedyna w Polsce specjalistka od Adobe Analytics. Wcześniej doskonaliła warsztat tworzenia portali i webaplikacji. Koordynuje różne procesy, ogarnia sprawy organizacyjne, jest odpowiedzialna za komunikację i sprzedaż. Chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniami.

Przeczytaj także

Komentarze